فهرست

اخبار شهرستان‌ها

فرماندار سنندج:

حمایت از کتابخانه های عمومی وظیفه ای همگانی است

فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج با اشاره به نقش مهم کتاب در زندگی فردی و اجتماعی، گفت: حمایت از کتابخانه های عمومی و متولیان حوزه کتاب وظیفه ای همگانی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، حسن عسکری در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج و شهرهای تابعه که با حضور اعضای حقیقی و حقوقی انجمن برگزار شد، اظهار کرد: مقوله کتاب و کتابخوانی و میزان توجه به مطالعه از نمادهای فرهنگی در جامعه است.
وی ادامه داد: حمایت از متولیان حوزه کتاب و کتابخوانی امری ضروری است که در نهایت سبب توسعه فرهنگی و همچنین توسعه در سایر بخش ها می شود و موجبات رشد و ترقی کشور را فراهم می سازد.
عسکری با بیان اینکه سنندج هم اکنون پایتخت کتاب کشور است، افزود: این یک فرصت بی نظیر و طلایی برای توسعه مقوله کتاب و مطالعه در استان است و باید ظرفیت های بالقوه در این حوزه را به صورت بالفعل در آورد.
فرماندار سنندج حمایت شهرداری ها از کتابخانه های عمومی وظیفه ای قانونی برشمرد و عنوان کرد: خوشبختانه شهرداری سنندج در این زمینه موفق عمل کرده و در پرداخت نیم درصد به حساب انجمن کتابخانه های عمومی از شهرداری های پیشتاز است و امیدواریم این روند استمرار داشته باشد.
وی برگزاری برنامه های متنوع برای جذب کتابخوانان به کتابخانه های عمومی را مهم ارزیابی کرد و گفت: برگزاری جشنواره ها و نشست های کتابخوانی، رونمایی از کتاب نویسندگان بومی، توجه به مخاطبان کودک و نوجوان و مسابقات مکتوب و مجازی کتابخوانی از جمله این برنامه هاست.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج نیز در این جلسه از فعالیت 14 باب کتابخانه عمومی نهادی در این شهرستان خبر داد و افزود: از این تعداد 8 باب شهری و 6 باب روستایی است.
محمد بهرامی بیان کرد: همچنین در حال حاضر 8 باب کتابخانه عمومی مشارکتی نیز در سطح شهرستان سنندج فعال است که 7 باب آن در شهر سنندج و یک باب آن در روستای باباریز قرار دارد.
وی تعداد اعضای فعال کتابخانه های عمومی سنندج را 12 هزار نفر عنوان کرد و گفت: همچنین 360 هزار نسخه کتاب با موضوعات متنوع در کتابخانه های عمومی در دسترس علاقمندان قرار دارد.
بهرامی راه اندازی کتابخانه عمومی مرکزی و بازگشایی کتابخانه عمومی فردوسی سنندج را از اقدامات موثر در دو سال گذشته ذکر کرد و افزود: با آغاز فعالیت از دو کتابخانه پیشرفت بسیار خوبی از لحاظ کیفی و کمی در خدمت رسانی به شهروندان حاصل شده است.
 رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج از راه اندازی کتابخانه عمومی شهرک نایسر در آینده ای نزدیک خبر داد و اظهار داشت: این کتابخانه در مجتمع فرهنگی تفریحی نایسر قرار دارد و در آینده ای نزدیک شاهد افتتاح آن خواهیم بود.
وی خواستار حمایت بیشتر دستگاه ها و به ویژه بخشداری ها، دهیاری ها و شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهری و روستایی از کتابخانه های عمومی شد و اضافه کرد: بدون شک این امر در نهایت به نفع جامعه است و سبب ارتقای شاخص های مطالعه و توسعه فرهنگی استان می شود.
 
 
 
 
 
 
 
 
نسخه قابل چاپ