فهرست

اخبار شهرستان‌ها

فرماندار دیواندره:

کتابخانه های عمومی مکانی مقدس برای ارتقای سطح آگاهی و بصیرت در جامعه هستند

جلسه مشترک انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دیواندره به ریاست سید طاهر حسینی، فرماندار دیواندره و با حضور اعضای حقیقی و حقوقی انجمن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دیواندره به ریاست سید طاهر حسینی، فرماندار دیواندره و با حضور اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
سید طاهر حسینی، فرماندار شهرستان دیواندره در این جلسه با تبریک هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار، نقش کتابخانه های عمومی در توسعه فرهنگی را مهم ارزیابی کرد و گفت: این نهاد فرهنگی، مکانی مقدس برای ارتقای سطح آگاهی و بصیرت در جامعه است.
وی بر لزوم حمایت از کتابخانه های عمومی تاکید کرد و افزود: مردم و به ویژه خیرین باید با حمایت های مادی و معنوی نسبت به توسعه فعالیت های کیفی و کمی این نهاد اهتمام جدی داشته باشند.
فرماندار دیواندره بیان کرد: کتابخانه های عمومی از ارکان مهم در توسعه فرهنگی هستند و نیل به توسعه در بخش فرهنگ، سبب توسعه در سایر بخش ها و پیشرفت می شود.
حسینی با اشاره به اینکه در مقوله کتاب و کتابخانه نباید صرفا به اعتبارات استانی و کشوری اکتفا شود، تصریح کرد: حرکت در راستای مردمی کردن این نهاد امری ضروری است.
 وی با بیان اینکه افراد دانشگاهی و اهل مطالعه می توانند در توسعه فرهنگ مطالعه نقش داشته باشند، اضافه کرد: امروزه با توجه به سبک زندگی نوینی که پدید آمده است، اطلاع رسانی درست از نحوه فعالیت کتابخانه ها می تواند خانواده ها را با فضای کتابخانه ها آشنا کند.
فرماندار دیواندره عنوان کرد: هم اکنون بخش زیادی از جمعیت شهرستان دیواندره در روستاها ساکن هستند و توجه به کتابخوان کردن این قشر با فراهم سازی امکانات باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.
حسینی با تاکید بر لزوم استفاده از مشارکت عموم مردم در برنامه های هفته کتاب، اضافه کرد: ارتقای سرانه مطالعه اولویت اصلی انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان است و این امر بدون مشارکت مردم به دست نمی آید.
محمد فلاح، رئیس اداره کتابخانه های عمومی دیواندره نیز در این جلسه با اشاره به فعالیت 2 باب کتابخانه عمومی نهادی و مشارکتی در این شهرستان، بیان کرد: از این تعداد یک باب نهادی و یک باب دیگر مشارکتی است.
وی تعداد اعضای فعال کتابخانه های عمومی شهرستان دیواندره را یک هزار و 600 عضو برشمرد و گفت: بالغ بر 27 هزار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی دیواندره در دسترس عموم قرار دارد.
فلاح خواستار حمایت مسئولان از کتابخانه های عمومی شد و اضافه کرد: کتابخانه های عمومی نهادی در راستای ارتقای آگاهی بخشی در جامعه هستند و ارتقای سرانه مطالعه در جامعه، منجر به توسعه فرهنگی می شود.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی مریوان اضافه کرد: شهرداری ها با پرداخت به موقع نیم درصد از درآمدهای خود به حساب انجمن کتابخانه های عمومی نقش مهمی در ارتقای سطح فعالیت های کیفی و کمی این نهاد فرهنگی دارند.
 
 
 
 
نسخه قابل چاپ