فهرست

اخبار شهرستان‌ها

فرماندار دهگلان:

توسعه زیرساخت ها مهمترین اقدام برای توسعه فرهنگ کتابخوانی در دهگلان است

نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دهگلان در سال جاری به ریاست حمید معتصمی، فرماندار شهرستان و با حضور محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دهگلان به ریاست حمید معتصمی، فرماندار شهرستان و با حضور محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان؛ رضا درویش قادری، شهردار دهگلان؛ عباس ارشدی، بخشدار بلبان آباد؛ صالح نادری، رئیس اداره آموزش و پرورش؛ حجت الاسلام ابراهیم مولازاده، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی؛ فردین وکیلی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از اعضای حقیقی و حقوقی انجمن برگزار شد.
حمید معتصمی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی دهگلان در این جلسه با اشاره به پایین بودن سرانه زیربنای کتابخانه های عمومی در این شهرستان، گفت: در حال حاضر توسعه زیرساخت ها مهم ترین اقدام برای کمک به ترویج فرهنگ کتابخوانی در دهگلان است.
وی عنوان کرد:  این شهرستان با 65 هزار نفر جمعیت دارای یک باب کتابخانه عمومی نهادی است و این امر برای منطقه ای که مملو از افراد نخبه و تحصیلکرده است زیبنده و شایسته نیست.
معتصمی بیان کرد: مسئولان شهرستان به ویژه شهردای، شوراهای اسلامی، دهیاری ها و نهادهای فرهنگی باید در این زمینه بیش از پیش تلاش کنند و با بسترسازی های لازم زمینه را برای راه اندازی کتابخانه در شهرها و روستاها فراهم سازند.
فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی دهگلان تاکید کرد: راه اندازی کتابخانه عمومی در دهستان های بزرگ شهرستان از جمله قروچای، بلدستی، گردمیران و سیس ضروری است و مسئولان باید در این زمینه تلاش کنند.
وی بر لزوم بهره مندی از ظرفیت خیرین شهرستان در امر کتابخانه سازی تاکید کرد و افزود: خیرین ظرفیت بسیار مهم و موثری در توسعه زیرساخت ها هستند و می توانند در این بخش نیز مشارکت فعال داشته باشند.
محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دهگلان بیان کرد: خوشبختانه دغدغه کتاب و کتابخوانی در میان مسئولان این شهرستان وجود دارد و این امر می تواند نقطه عطفی مهم برای نیل به اهداف باشد.
وی توجه به راه اندازی کتابخانه عمومی در روستاها را از اولویت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور ذکر کرد و گفت: شوراهای اسلامی، دهیاری ها، خیرین و مردم می توانند در این زمینه کمک کنند و با معرفی ساختمان های قابل استفاده و مورد تائید نهاد، زمینه راه اندازی کتابخانه را در روستاهای متبوع خود فراهم سازند.
مخدومی، توجه به ناشران و نویسندگان بومی را از اولویت های دیگر اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان ذکر کرد و عنوان کرد: خرید کتاب از نویسندگان و ناشران و توزیع آن در کتابخانه ها، برگزاری مراسم رونمایی، نقد و تحلیل کتاب و برگزاری نشست های کتاب خوان بخشی از برنامه های این نهاد فرهنگی به منظور حمایت از این قشر است.
مشیرپناهی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان دهگلان نیز در ادامه با اشاره به فعالیت یک باب کتابخانه عمومی در این شهرستان، اظهار کرد: در این کتابخانه 800 نفر عضو هستند و بالغ بر 22 هزار نسخه کتاب در آن نگهداری می شود.
وی خواستار حمایت بیشتر مسئولان از کتابخانه های عمومی شد و راه اندازی کتابخانه های جدید را از نیازهای اساسی شهرستان در حوزه فرهنگ برشمرد.
گفتنی است،؛ پرداخت کامل بدهی نیم درصد شهرداری دهگلان به کتابخانه های عمومی و مکان یابی برای ساخت کتابخانه جدید از مصوبات مهم جلسه انجمن کتابخانه های عمومی در این شهرستان بود.
 
 
 
 

 
نسخه قابل چاپ