فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با حضور معاون استاندار، مسئولان و اصحاب رسانه؛

طرح «پیک کتاب» در سنندج رونمایی شد

طرح «پیک کتاب» کتابخانه های عمومی کردستان با حضور معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان، برخی از مسئولان استان و اصحاب رسانه در سنندج رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، طرح «پیک کتاب» (خدمات تحویل کتاب به اعضاء کتابخانه های عمومی) با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان، برخی از مسئولان استان و اصحاب رسانه در سنندج رونمایی شد.
ابراهیم زارعی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان در آیین افتتاحیه و رونمایی از طرح پیک کتاب گفت: این طرح به منظور تحویل کتاب با پیک بە اعضای کتابخانە‌های عمومی و جلوگیری از حضور آنان در اماکن عمومی در شرایط کرونایی اجرا می شود.
وی بیان کرد: براساس این طرح اعضاء کتابخانه های عمومی می‌توانند کتاب‌های مورد نیاز خود را با تلفن های اعلام شده از کتابخانه‌های عمومی سفارش دهند و آنرا با پیک و به صورت رایگان دریافت کنند.
زارعی با اشاره به اینکه اجرای طرح مذکور کمک می‌کند که فرهنگ کتاب و کتابخوانی همچنان در میان مردم گسترش یابد، افزود: در شرایط بیماری کرونا پرهیز از حضور در تجمعات و اماکن عمومی پرتردد امری ضروری است و بدون شک طرح پیک کتاب در این راستا کارساز خواهد بود.
محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان نیز در این مراسم اظهارداشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی، طرح پیک کتاب با هدف ارتقای سرانه دسترسی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی اجرا می‌شود.
وی افزود: در مرحله اول از اجرای طرح، ۱۱ باب کتابخانه عمومی در شهرستان‌های استان مشخص شده است که علاقمندان می‌توانند کتاب‌های مورد نظر خود را از این کتابخانه‌ها دریافت کنند.
مخدومی اعلام کرد: شیوه کار این گونه است که علاقمندان در روزهای شنبه، یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه با کتابخانه‌های مورد نظر در شهرستان متبوع خود تماس گرفته و کتاب مورد نظرشان را سفارش می‌دهند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان افزود: پس از تائید و ثبت سفارش توسط کتابداران، کتاب مورد نظر در روزهای دوشنبه و چهارشنبه هر هفته و در محدوده زمانی ۹ الی ۱۲ ، توسط پیک کتاب و به آدرس اعلام شده توسط متقاضی ارسال می‌شود.
وی اظهار داشت: اعضای کتابخانه برای جستجوی کتاب‌های مورد نیاز خود می‌توانند با مراجعه با سامانه یکپارچه کتاب به آدرسwww.samanpl.ir »  » منابع مورد نظر را جستجو کنند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خواستار حمایت شهروندان و علاقمندان به کتاب از اجرای طرح پیک کتاب شد و گفت: این طرح می‌تواند در ارتقای سطح دسترسی اعضا به کتاب بسیار موثر باشد و سبب افزایش سرانه مطالعه شود.
وی گقت: در صورتی که اجرای آزمایشی طرح با موفقیت همراه باشد و استقبال شهروندان را به همراه داشته باشد در سایر کتابخانه های عمومی استان نیز اجرا می‌شود.
مخدومی اضافه کرد: در مرحله نخست، طرح پیک کتاب در 11 کتابخانه عمومی شهید مطهری و شهید برهان عالی در شهرستان سنندج، کتابخانه عمومی نبی اکرم(ص) شهرستان بانه، کتابخانه عمومی شهید بهشتی دیواندره، کتابخانه عمومی شهید ملامحمد امینی سقز، کتابخانه عمومی شهید مدرس شهرستان قروه، کتابخانه عمومی شهید نعمتی شهرستان کامیاران، کتابخانه عمومی شهدای ۲۳ تیر شهرستان مریوان، کتابخانه عمومی شهید دکتر مجید شهریاری شهرستان دهگلان، کتابخانه عمومی شهید نجات اللهی شهرستان بیجار و کتابخانه عمومی صیدی اورامی اورمان تخت شهرستان سروآباد اجرا می‌شود.
گفتنی است؛ در حال حاضر استان کردستان دارای ۸۱ باب کتابخانه عمومی است که از این تعداد ۵۱ باب نهادی و بقیه مشارکتی هستند و بالغ بر 45 هزار نفر در این کتابخانه ها عضویت دارند.
 
نسخه قابل چاپ