فهرست

اخبار شهرستان‌ها

فرماندار بیجار:

کتابخانه عمومی در شهرهای توپ آغاج و پیرتاج راه اندازی می شود

فرماندار بیجار از راه اندازی کتابخانه عمومی در شهرهای توپ آغاج و پیرتاج خبر داد و گفت: در صورت تائید نهاد کتابخانه های عمومی کشور و اخذ مجوزهای لازم، این دو پروژه فرهنگی به زودی افتتاح می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، علی اکبر ورمقانی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بیجار که با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان و اعضای حقوقی و حقیقی انجمن در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، اظهار داشت: به همت اداره آموزش و پرورش و شبکه بهداشت و درمان شهرستان بیجار، فضای لازم برای راه اندازی کتابخانه عمومی در این دو شهر به صورت حق انتفاع به کتابخانه های عمومی واگذار شده است.
وی با اشاره به فعالیت 6 باب کتابخانه عمومی در نهادی در بیجار، عنوان کرد: با راه اندازی این دو کتابخانه، شاخص فضای کتابخانه های عمومی و همچنین میزان دسترسی علاقمندان به کتاب در این شهرستان افزایش می یابد.
این مقام مسئول با اشاره به جایگاه کتاب و کتابخانه در بیجار، گفت: مطالبات عمومی در حوزه کتاب در این شهرستان زیاد است و متولیان باید با هماهنگی و تلاش، بسترهای لازم را برای ارتقای شاخص های کتابخوانی فراهم کنند.
ورمقانی با بیان اینکه کتاب و کتابخوانی از مهم ترین رکن های حوزه فرهنگ است، افزود: ارتقای میزان دسترسی مردم به ویژه در روستاها به کتاب و کتابخانه با همکاری و مشارکت شوراهای اسلامی، بخشداری ها و دهیاری ها و همچنین استفاده از کمک های خیرین امکانپذیر است.
فرماندار شهرستان بیجار از ایجاد کتابخانه عمومی در شهرهای پیرتاج و توپ آغاج خبر داد و اظهار داشت: در این دو شهر ساختمان هایی برای راه اندازی کتابخانه در نظر گرفته شده است که در صورت تائید نهاد کتابخانه های عمومی در آینده ای نزدیک افتتاح می شود.
وی بر لزوم بهره مندی از ظرفیت های دولتی و نهادهای مردم نهاد برای توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی تاکید کرد و افزود: با ارتقای سرانه مطالعه بسیاری از مشکلات فرهنگی و اجتماعی رفع می شود.
ورمقانی پرداخت به موقع نیم درصد توسط شهرداری ها به حساب انجمن کتابخانه های عمومی را ضروری عنوان کرد و افزود: اجرای این قانون در نهایت به نفع جامعه است و زمینه برای ارتقای سرانه مطالعه و توسعه فرهنگی فراهم می شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان نیز در این جلسه وظیفه متولیان بخش فرهنگ را ارتقای سطح آگاهی برشمرد و گفت: تحول در بخش فرهنگ سبب تغییر باورها و افکار غلط و جایگزینی ها آن ها با باورها و افکار درست می شود.
محمد مخدومی بیان کرد: کتاب ابزار تفکر و از ارکان مهم در بخش فرهنگ است که می تواند سبب تحول فرهنگی و تغییرات در باورها و افکار افراد و جامعه و در نتیجه توسعه فرهنگی و توسعه در سایر بخش ها شود.
وی با تقدیر از اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بیجار، عنوان کرد: اعضای حقیقی و حقوقی انجمن بسیار دلسوز و پرتلاش هستند و این امر بدون تردید در ارتقای سرانه مطالعه در این شهرستان تاثیرگذار خواهد بود.
مخدومی با بیان اینکه از زمان شیوع ویروس کرونا تمرکز بر اجرای برنامه در فضای مجازی بیشتر شده است، عنوان کرد: شهرستان بیجار در بسیاری از برنامه ها به ویژه جشنواره کتابخوانی رضوی عملکرد قابل قبولی داشته است.
وی بیان کرد: امروز دیگر کتابخانه های عمومی فقط مکانی برای امانت کتاب نیست و به عنوان پایگاه های فرهنگی و اجتماعی، برنامه های متنوعی در آن ها برگزار می شود.
وی راه اندازی و ایجاد کتابخانه سیار و مشارکتی را از راهکارهای ارتقای سطح دسترسی عمومی به کتاب بیان کرد و گفت: این مهم با همکاری و حمایت مسئولان در شهرها و روستاها میسر می شود.
مخدومی اظهار داشت: همچنین راه اندازی کتابخانه در ساختمان های بدون استفاده سازمان ها و ادارات در شهرها و روستاها به صورت حق انتفاع از دیگر راهکارهای ارتقای فضای کتابخانه ای است      
رئیس اداره کتابخانه های عمومی بیجار نیز در این جلسه با اشاره به عضویت چهار هزار و 538 نفر در کتابخانه های عمومی بیجار، بیان کرد: بر این اساس شاخص عضویت در شهرستان 4.8 درصد به ازای یکصد نفر از جمعیت است.
سارا الوندی تعداد منابع موجود در کتابخانه های عمومی بیجار را 98 هزار نسخه برشمرد و اظهار داشت: در سال گذشته بالغ با یکصد و 42 هزار نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی شهرستان به امانت داده شده است.
وی شاخص زیربنای کتابخانه های عمومی را در شهرستان بیجار را 2.63 مترمربع به ازای یکصد نفر از جمعیت برشمرد و اضافه کرد: با راه اندازی کتابخانه در شهرهای پیرتاج و توپ آغاج این میزان ارتقاء می یابد.
 
نسخه قابل چاپ