فهرست

گفت و گو

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان خبر داد:

فرآخوان نخستین جشنواره سراسری «کتاب خوان و رسانه» منتشر شد

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان از برگزاری نخستین جشنواره سراسری «کتاب‌خوان و رسانه» خبر داد و گفت: فرآخوان این جشنواره منتشر شده و علاقمندان و فعالان حوزه رسانه می توانند در آن مشارکت کنند.

محمد مخدومی در گفت و گو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان با اعلام این خبر اظهار داشت: این جشنواره سراسری با هدف اطلاع‌رسانی مناسب از فعالیت کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و تقدیر از فعالان رسانه‌ای در حوزه کتاب و کتابخانه‌ها، در ۶ بخش اصلی، ۲ بخش فرعی و ۱ بخش ویژه به همت نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار می شود.
وی گفت: بخش های اصلی جشنواره شامل «خبر»، «گزارش» (خبری، توصیفی، تحلیلی و تحقیقی و...)، «سرمقاله و یادداشت»، «گفت و گو»، «مقاله»، «عکس» (خبری، عکس غیرخبری، گزارش تصویری) است.
مخدومی ادامه داد: همچنین دو بخش جنبی شامل «اهدای جایزه به بهترین مطلب با محوریت افتتاح کتابخانه های مرکزی و اثرات آن در توسعه فضاهای فرهنگی ایران اسلامی» و همچنین «اهدای ۱۱ جایزه به بهترین گزارش از توسعه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی نهاد در کتابخانه های عمومی» با ۱۱ موضوع محوری است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان اظهار داشت: بخش ویژه این جشنواره نیز به رسانه‌های دیداری و شنیداری(رادیو و تلویزیون) با رویکرد توجه به اخبار و گزارش‌های ویژه رسانه های ملی در حوزه کتابداران، کتابخوان ها و کتابخانه های عمومی اختصاص دارد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان بیان کرد: نخستین جشنواره «کتاب خوان و رسانه» در موضوعات «کتابخانه»، «کتابدار»، «کتاب خوان»، «اهدای کتاب»، «کتابخانه و خانواده»، «مسئولیت اجتماعی نهاد کتابخانه های عمومی کشور»، «ترویج فرهنگ مطالعه»، «برگزاری محافل تخصصی در طول سال با رویکرد مورد نیاز ملی و استانی» مانند: «محافل ادبی»، «فضای مجازی و کتابخانه»، «توجه به نقش آموزش در کتابخانه های عمومی» و... برگزار می‌شود.
وی با اشاره به اینکه جشنواره مذکور به همت اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار می شود، افزود: علاقمندان و فعالان حوزه رسانه می‌توانند آثار منتشر شده خود را از تاریخ انتشار فراخوان (18 شهریور) تا ۲۲ بهمن ماه سال جاری به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.
مخدومی در خصوص نحوه ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره عنوان کرد: بر اساس اعلام دبیرخانه جشنواره، نسخه منتشر شده آثار در نشریات می بایست اسکن و ارسال شود و همچنین آثار منتشر شده در خبرگزاری ها علاوه بر ارسال تصویر اثر می بایست دارای لینک انتشار باشد.
وی با اشاره به اینکه آثار ارسالی پیش از تاریخ فراخوان از فرایند داوری حذف خواهند شد، گفت: جمع بندی و داوری اولیه تا ۳۰ بهمن ماه و داوری نهایی تا ۱۰ اسفند ماه انجام می‌شود و مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان نهایی جشنواره نیز همزمان با سالروز تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در ۱۷ اسفند ۱۳۹۹برگزار خواهد شد.
مخدومی با اشاره به نحوه ارسال آثار، بیان داشت: آدرس اینترنتی دبیرخانه جشنواره «کتاب خوان و رسانه» برای ارسال آثار تولیدی خبرنگاران و فعالان رسانه ای به زودی اعلام می شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان در خصوص نحوه تجلیل از برگزیدگان عنوان کرد: جوایز در نظر گرفته شده برای نخستین جشنواره «کتاب خوان و رسانه» شامل جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریالی به همراه تندیس و لوح تقدیر برای نفرات اول هر رشته، جایزه نقدی۲۰ میلیون ریالی به همراه لوح تقدیر برای نفرات دوم هر رشته و جایزه نقدی ۱۰ میلیون ریالی به همراه لوح تقدیر برای نفرات سوم هر رشته خواهد بود.
وی گفت: همچنین ۱۱ جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریالی به برگزیدگان بخش های جنبی و ۳ جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریالی نیز به برگزیدگان اول تا سوم بخش ویژه جشنواره اهدا خواهد شد.
مخدومی توسعه همکاری کتابخانه های عمومی با مطبوعات، خبرگزاری‌ها و شبکه‌های رادیو و تلویزیونی و تقویت زمینه های اطلاع رسانی مناسب «خدمات و برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی، تجلیل از نقش اصحاب رسانه در توجه عموم مردم به «خدمات و برنامه‌های کتابخانه ها و تکریم کتابداران» و استعدادیابی خبرنگاران فعال در این حوزه از اهداف برگزاری جشنواره است.
مخدومی عنوان کرد: همچنین ایجاد زمینه توجه مردم به نقش کتابخانه ها به عنوان پایگاه های فرهنگی و اجتماعی در توسعه فرهنگ عمومی و افزایش مشارکت مردمی و اعضای کتابخانه‌ها در فعالیت های فرهنگی و آموزشی در مناطق کم برخوردار نیز در برگزاری نخستین جشنواره «کتاب خوان و رسانه» مورد توجه قرار گرفته است.
وی در پایان، موضوعات محوری نخستین جشنواره «کتاب خوان و رسانه» را به ترتیب زیر تشریح کرد:
۱. کم توجهی به کتابخانه، کتابدار و مطالعه در آثار سینمایی تولید داخل (۲۱ شهریور روز سینما)
۲. تمرکز کتابخانه های بر فعالیت های فرهنگی از جمله تشکیل محافل ادبی (۲۷ شهریور روز شعر و  ادب فارسی)
۳. نقش کتابخانه های عمومی در توسعه و ترویج فرهنگ مقاومت (۳۰ شهریور آغاز هفته دفاع مقدس)
۴. نقش کتابخانه های عمومی در رفع نیازهای گروه های خاص (نابینایان، ناشنوایان و ...) (۲۳ مهر روز عصای سفید و روز جهانی نابینایان)
۵. تمرکز بر توسعه فعالیت های فرهنگی کتابخانه ها از جمله راه اندازی بخش کودک و نوجوان در کتابخانه های عمومی سراسر کشور (۳۰ آبان روز جهانی کودک، ۱۳ آبان روز دانش آموز)
۶. نقش نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در ایجاد زیرساخت‌های مناسب و ریل گذاری در جهت توسعه فعالیت های فرهنگی در کتابخانه های عمومی (۱۰ آذر روز مجلس)
۷. اهمیت نقش پژوهش در ایجاد تحول و تغییر کتابخانه  های عمومی کشور از پایگاه های امانت کتاب به مراکز فرهنگی و اجتماعی با محور کتاب (۲۵ آذر روز پژوهش)
۸. نقش کتابخانه های عمومی در حفظ و تقویت هویت ایرانی و اسلامی (۳۰ آذر شب یلدا و ولادت حضرت زینب (س))
۹. همدلی و همراهی کتابخانه های عمومی با آسیب دیدگان حوادث طبیعی (۵ دی سالگرد زلزله بم)
۱۰. توجه به کتابداران و کتاب خوان های ادیان و غیرمسلمانان در کتابخانه های عمومی (۱۲ دی آغاز سال نو میلادی)
۱۱. نقش کتابخانه های عمومی در توسعه و ترویج فرهنگ اصیل انقلاب اسلامی (بهمن ماه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی)