فهرست

تازه‌ترين اخبار

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان:

کتابداران سفیران فرهنگی و مشاوران امین در حوزه کتاب و کتابخوانی هستند

محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان گفت: کتابداران کتابخانه های عمومی، سفیران فرهنگی و مشاوران کتاب و کتابخوانی هستند.

به گزارش روابط عمومی، محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان  در کارگاه آموزشی که با حضور برخی کارشناسان اداره کل و نیروهای جدیدالاستخدام در سالن جلسات کتابخانه مرکزی امام خامنه ای (مدظله العالی) سنندج برگزار شد، گفت: کتابداران کتابخانه های عمومی، سفیران فرهنگی و مشاوران امین کتاب و کتابخوانی هستند.
وی ادامه داد: امروزه کتابخانه های عمومی به پاتوق های فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده اند و دیگر وظیفه ی آن ها صرفا امانت کتاب به مراجعه کنندگان به کتابخانه نیست.
مخدومی با اشاره به نقش مهم کتابدار در جامعه، عنوان کرد: کتابدار به عنوان یکی نیروی متخصص باید آشنایی کاملی با مقوله کتاب و کتابخوانی و همچین فعالیت های کتابخانه داشته باشد تا بتواند در خدمت رسانی به عموم مردم موفق عمل کند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان گفت: فعالیت ها و برنامه هایی که امروزه در سطح کتابخانه های عمومی در کشور و استان کردستان انجام می گیرد بسیار مورد توجه قرار گرفته و به عنوان یک شریان فرهنگی نقش تعیین کننده ای ایفا می کنند.
وی با اشاره به برخی برنامه های فرهنگی در کتابخانه های عمومی شهری و روستایی در استان، تصریح کرد: خلاقیت در برگزاری برنامه ها؛ این نهاد فرهنگی را به عنوان یک پایگاه مهم فرهنگی و اجتماعی مطرح کرده است.
مخدومی با تاکید بر اینکه کتابخانه های عمومی نیاز به نیروهای متعهد، متخصص، سختکوش و خلاق دارد، بیان کرد: نقش مهم کتاب و کتابخوانی در ارتقای بصیرت و آگاهی در جامعه بر کسی پوشیده نیست و این امر مسئولیت سنگین متولیان این حوزه را به بیش از پیش نمایان می سازد.
وی افزود: در یک سال گذشته 13 نیروی متخصص برای کتابخانه های عمومی در سطح استان استخدام و بکارگیری شده اند و با راه اندازی کتابخانه هیا جدید این تعداد در آینده افزایش می یابد.
در این کارگاه آموزشی، 13 نیروی جدید الاستخدام کتابخانه های عمومی استان کردستان با وظایف و نحوه فعالیت در کتابخانه های عمومی آشنا شدند.
گفتنی است، در حال حاضر استان کردستان دارای 53 باب کتابخانه عمومی نهادی، 28 باب کتابخانه مشارکتی با 45 هزار عضو فعال است.