فهرست

تازه‌ترين اخبار

با حضور اعضای حقیقی و حقوقی؛

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سقز برگزار شد

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی سقز با حضور اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی سقز به ریاست علی محمدیان، معاون فرماندار و اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
محمدیان در این جلسه با تاکید بر لزوم ایجاد کتابخانه تخصصی کودک در این شهرستان، عنوان کرد: تبدیل کتابخانه عمومی شهید فرقانی از کتابخانه عمومی به کتابخانه تخصصی کودکان ضروری است.
وی با بیان اینکه عنوان اینکه ساخت فضاهای فرهنگی یکی از اولویت های ستاد بازآفرینی شهری است، گفت: هم اکنون محله تازه آباد سقز فاقد فضای فرهنگی و کتابخانه است و لازم است در این منطقه نسبت به ایجاد فضاهای فرهنگی و کتابخوانی اقدام شود.
معاون عمران شفرمانداری سقز بیان کرد: برای ساخت و ایجاد فرهنگسرا و کتابخانه در محله تازه آباد، علاوه بر ستاد بازآفرینی، شورا و شهرداری، اداره کتابخانه های عمومی و انجمن های مردم نهاد حوزه فرهنگ نیز مساعدت خواهند کرد و کمیته برنامه ریزی هم برای آن اعتبار مصوب می کند..
محمدیان اظهار داشت: متاسفانه در دو سال گذشته به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا و تعطیلی فضاهای فرهنگی به ویژه کتابخانه های عمومی، تعداد اعضاء کاهش پیدا کرده است و  راه اندازی کمپین هایی با عنوان آشتی با کتاب و کتابخانه ضرورت دارد.
وی تقدیر از اقدام مشترک شهرداری سقز با انجمن هیوای زانست در راستای راه اندازی کتابخانه های محلی، افزود: اختصاص فضاهای جدید در بوستان ها برای توسعه فضای کتابخانه ای اقدامی ارزشمند است
شهردار سقز هم در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سقز با اشاره به اینکه بیشتر عنوان های فرهنگی چون شهر خلاق موسیقی و در آینده نزدیک شهر خلاق کتاب، متعلق به سنندج خواهد بود، افزود: مدیران کل در استان و مدیران شهرستانی برای تقویت حوزه فرهنگ و هنر سقز به عنوان دومین شهر بزرگ استان بیشتر تلاش کنند.
ارسطو گویلی با بیان اینکه حوزه کتاب و کتابخوانی و توسعه این بخش برای شهرداری حائز اهمیت است، گفت: باید فضای شهر سقز را برای عنوان شهر دوستدار کتاب آماده و معرفی کرد.
وی عنوان کرد: شاخص مشترک تمام شهرهای توسعه یافته، کتابخوانی است و شهرداری برای توسعه فرهنگ کتابخوانی برنامه های ویژه ای دارد که تعدادی از آن ها راه اندازی کتابخانه سیار، ایجاد کتابخانه مدیریت شهری و تاریخ شهر در شهرداری خواهد بود.
سمیه ایزدیار، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سقز هم در این جلسه  خواستار حمایت بیشتر مسئولان از این نهاد فرهنگی شد و افزود: رویکرد مثبت فرمانداری و شهرداری در حمایت از این نهاد قایل تقیر و امیدبخش است.
وی گفت: نبود کتابخانه در محلات و تمرکز آن در یک بخش از شهر، کمبود منابع و به روز نبودن منابع برخی از عوامل بی توجهی به کتاب و عدم تمایل به عضویت در کتابخانه ها است.
وی عنوان کرد: با ید با حمایت مسئولان استان و شهرستان در برخی از شهرهای شهرستان چون سنته و برخی از آبادی های بزرگ مانند گلتپه، ایرانخواه و قهرآباد باید کتابخانه های بزرگ راه اندازی شود.
وی اضافه کرد: شهرستان سقز دارای 5 باب کتابخانه عمومی نهادی و 10 باب کتابخانه عمومی مشارکتی با 4 هزار عضو فعال و 100 هزار نسخه کتاب است.