فهرست

تازه‌ترين اخبار

در سال 1401 انجام گرفته است؛

برگزاری بیش از 2500 برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی کردستان

آخرین جلسه شورای اداری کتابخانه های عمومی استان کردستان در سال 1401، به ریاست محمد مخدومی، مدیرکل و با حضور روسای کتابخانه های عمومی شهرستان و کارشناسان ستادی در سنندج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، آخرین جلسه شورای اداری کتابخانه های عمومی استان کردستان در سال 1401، به ریاست محمد مخدومی، مدیرکل و با حضور روسای کتابخانه های عمومی شهرستان و کارشناسان ستادی در سنندج برگزار شد.
محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان در این جلسه با اشاره به اجرای اجرای برنامه هیا متنوع در این نهاد فرهنگی، گفت: در سال 1401 بیش از دو هزار و 500 برنامه در کتابخانه های عمومی استان برگزار شده است.
وی اظها داشت: این میزان فعالیت در  استان کردستان نسبت به میانگین کشوری بالاتر بوده که این مهم با تلاش کتابداران و کارشناسان حاصل شده است.
مخدومی عنوان کرد: جلسات مطالعاتی، نشست های کتابخوان، کارگاه های آموزشی، جلسات مشاوره، محافل ادبی، نشست های جمع خوانی کتاب، رونمایی از کتاب، مسابقات کتابخوانی مکتوب و مجازی، نقد کتاب، نشست های تخصصی کتابخوان، قصه گویی، برنامه های ویژه در بخش های کودک، جشنواره رضوی، جشنواره قصه گویی، طرح های هدهد سفید و «با هم بخوانیم» برخی از این برنامه ها بوده است.
وی با اشاره به روند رو به رشد شاخص های کتابخوانی در سال جاری نسبت به سال گذشته در استان، گفت: این روند مثبت باید در سال آینده نیز با تلاش کتابدران و کارشناسان کتابخانه های عمومی ادامه پیدا کند.
مخدومی بر لزوم اجرای برنامه های مصوب نهاد در کتابخانه های عمومی تاکید کرد و اظهار داشت: این برنامه ها با عناوین متنوع برای اقشار مختلف مردم طراحی شده و در راستای ارتقای سرانه مطالعه در کشور است.   
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان عنوان کرد: خوشبختانه عملکرد و فعالیت های این نهاد در سطح کشور سبب شده است که هم اکنون به عنوان یکی از دستگاه های فرهنگی اثرگذار شناخته شود که در بسیاری از برنامه های فرهنگی نقش تعیین کننده ای دارد.
مخدومی تصریح کرد: امسال در استان کردستان برنامه های متعددی در حوزه های مختلف با محوریت کتاب برگزار شد که استقبال علاقمندان را به همراه داشت و افراد بسیاری را به سمت و سوی کتابخانه های عمومی جذب کرد.
وی با بیان اینکه نهاد کتابخانه عمومی در حال حاضر یک وزنه ی قابل توجه در بخش فرهنگی کشور است، افزود: وظیفه ی کارشناسان ستادی و کتابداران در این راستا بسیار مهم و تاثیر گذار است و همه باید در اجرای مسئولیت های محوله به خوبی عمل کنند.
مخدومی با اشاره به فعالیت 53 باب کتابخانه عمومی نهادی در استان کردستان، اظهار کرد: هم اکنون نزدیک به 45 هزار نفر در کتابخانه های عمومی استان عضویت دارند و امیدواریم با برنامه ریزی اساسی این تعداد در سال آینده افزایش خوبی پیدا کند.
وی تعداد کتاب های موجود در کتابخانه های عمومی استان کردستان را 860 هزار جلد عنوان کرد و گفت: امسال نزدیک به 25 هزار جلد کتاب به کتابخانه های عمومی اهدا شده است و این امر نشان از توجه مردم به فرهنگ اهدای کتاب در کردستان دارد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان زیربنای این نهاد فرهنگی در استان را نزدیک به 25 هزار متر مربع ذکر کرد و گفت: در سال 1402 با افتتاح کتابخانه های عمومی نایسر در سنندج و ابوذر در قروه این میزان افزایش خوبی پیدا می کند.
در ادامه این جلسه، روسای کتابخانه های عمومی شهرستان های استان و کارشناسان ستادی به بحث و تبادل نظر در خصوص مشکلات و موانع موجود در حوزه کتابخوانی و ارائه پیشنهادات و راه حل ها  در این بخش پرداختند.